Magnézium- najviac deficitný minerál v ľudskom tele.

Dnes, keď prídete do fitka, každý rieši aký proteín si má kúpiť, kedy si ho má dať, akú pre-workout pumpu použiť, čo si má kúpiť, aby schudol, pribral svaly a mohol by som pokračovať. Nebudem klamať, bol som rovnaký, ale čím viac sa venujem tejto problematike, tak viem, že začať treba inde. Takže dnešnou témou bude magnézium a dúfam, že po prečítaní niekomu z vás pomôžem vyriešiť nejaký zdravotný problém, prípadne posunúť výkonnosť na vyššiu úroveň.

Magnézium je pre väčšinu len nejaký minerál a nerieši, či ho má telo dostatok. Prestávame poslúchať telo a hľadať súvislosti medzi jeho reakciami a našim prístupom hlavne v strave. Telo musí z niečoho fungovať a tým, čím ho dnes kŕmime už dávno nespĺňa potrebné výživové hodnoty na správne fungovanie. Podľa štúdií je magnézium najviac deficitný minerál v tele. Keď si uvedomíme, že sa zúčastňuje vo viac ako 360 biochemických procesov v tele, vrátane testosterónovej produkcie, inzulínovej senzitivity, proteosintézy.. myslím, že to stojí za pozornosť.

Nech si to ešte trošku rozvedieme, na čom sa podieľa:

- zlepšuje kvalitu spánku
- znižuje tvorbu zápalov tele
- zlepšuje imunitu
- znižuje množstvo telesného tuku
- zvyšuje anabolizmus organizmu
- detoxikuje organizmus
- znižuje stres
- zlepšuje mozgové funkcie
- pomáha absorbcií kalcia

Dôvodom prečo nám magnézium chýba je hektická doba plná stresu, tým, že konzumujeme stravu s prevahou sacharidov, alkohol, veľká fyzická záťaž a napríklad aj hlasná hudba či už v slúchadlách alebo na diskotéke spôsobuje jeho vyplavovanie. Tým, že ho má telo stále nedostatok a zo stravy sa proste v potrebnom množstve doplniť nedá, tento deficit sa stále viac a viac prehlbuje, z čoho môžu plynúť následky ako sú: anémia, osteoporóza, chronická únava alebo syndróm pretrénovania.

Takže doplňovať magnézium formou doplnku stravy odporúčam úplne každému, či už ste športovec alebo nie.

Teraz prejdime k problému číslo dva- povedzme, že na základe tohto článku si rýchlo pobežíte kupovať nejaké magnézium (čo dúfam že urobíte). Zastavme sa pri tom akú formu si kúpiť.

Vďaka nášmu super systému, ku ktorému sa nejdem vyjadrovať , keď si budete v lekárni pýtať magnézium s najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanete ku forme Oxid. Je to tá najlacnejšia forma a je to najväčší odpad. Využiteľnosť formy oxid je iba 5 % a suplementácia touto formou len prehlbuje problém z jeho nedostatku. Odporúčam sa vyhnúť tejto forme a vždy čítať na zadnej strane aká je v produkte obsiahnutá, či už ide o nejaký komplex minerálov alebo o čisté magnézium.

Účinné formy sú : magnézium citrát, magnézium bisglycinát, magnézium aspartát.

Magnézium citrát: využiteľnosť až 90%, jemne energizujúci, lebo sa účastní krebsovho cyklusu.

Dávkovanie:
- Muži/ženy necvičiaci 2,5g denne (magnézium citrate), 375mg čistého magnézia
- Muži/ženy cvičiaci 2,5g – 5g denne (magnézium citrate), 750mg čistého magnézia
Doporučujem rozdeliť dávku, ideálne je konzumovať ráno, po tréningu a pred spaním.

V prípade, že sa po konzumácií magnézia vo väčšom množstve dostaví hnačka, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zníženú funkciu tráviacej sústavy.


MartinMaximálny možný svalový rozvoj naturálnou cestou s použitím osvedčených tréningových postupov a športovej suplementácie. Absolvoval som kurzy Tréner I. stupňa v kulturistike, fitness a silovom trojboji a Komplexná diagnostika pohybového aparátu Level 1. Nepíšem jedálničky, ale učím základné princípy stravovania, s ktorými si zabezpečíte nielen fyzickú výkonnosť, ale aj zdravie. Pomôžem odstrániť svalové dysbalancie a zlé pohybové stereotypy. Ako aktívny závodník v kulturistike viem pomôcť v príprave na súťaž (Kulturistika, Physique, Bikiny fitness), alebo len k forme „do plaviek“. Tréning so mnou bude síce náročný, ale ocenený výsledkami!
Ukázať formulár na odpovede