/
Magnézium- najviac deficitný minerál v ľudskom tele

Magnézium- najviac deficitný minerál v ľudskom tele

Dnes, keď prídete do fitka, každý rieši aký proteín si má kúpiť, kedy si ho má dať, akú pre-workout pumpu použiť, čo si má kúpiť, aby schudol, pribral svaly a mohol by som pokračovať. Nebudem klamať, bol som rovnaký, ale čím viac sa venujem tejto problematike, tak viem, že začať treba inde. Takže dnešnou témou bude magnézium a dúfam, že po prečítaní niekomu z vás pomôžem vyriešiť nejaký zdravotný problém, prípadne posunúť výkonnosť na vyššiu úroveň.

Magnézium je pre väčšinu len nejaký minerál a nerieši, či ho má telo dostatok. Prestávame poslúchať telo a hľadať súvislosti medzi jeho reakciami a našim prístupom hlavne v strave. Telo musí z niečoho fungovať a tým, čím ho dnes kŕmime už dávno nespĺňa potrebné výživové hodnoty na správne fungovanie.  Podľa štúdií je magnézium najviac deficitný minerál v tele.  Keď si uvedomíme, že sa zúčastňuje vo viac ako 360 biochemických procesov v tele, vrátane testosterónovej produkcie, inzulínovej senzitivity, proteosintézy.. myslím, že to stojí za pozornosť.

Nech si to ešte trošku rozvedieme, na čom sa podieľa:

 • zlepšuje kvalitu spánku
 • znižuje tvorbu zápalov tele
 • zlepšuje imunitu
 • znižuje množstvo telesného tuku
 • zvyšuje anabolizmus organizmu
 • detoxikuje organizmus
 • znižuje stres
 • zlepšuje mozgové funkcie
 • pomáha absorbcií kalcia

Dôvodom prečo nám magnézium chýba je hektická doba plná stresu, tým, že konzumujeme stravu s prevahou sacharidov, alkohol, veľká fyzická záťaž a napríklad aj hlasná hudba či už v slúchadlách alebo na diskotéke spôsobuje jeho vyplavovanie. Tým, že ho má telo stále nedostatok a zo stravy sa proste v potrebnom množstve doplniť nedá, tento deficit sa stále viac a viac prehlbuje, z čoho môžu plynúť následky ako sú: anémia, osteoporóza, chronická únava alebo syndróm pretrénovania.

Takže doplňovať magnézium formou doplnku stravy odporúčam úplne každému, či už ste športovec alebo nie.

Teraz prejdime k problému číslo dva- povedzme, že na základe tohto článku si rýchlo pobežíte kupovať nejaké magnézium (čo dúfam že urobíte).  Zastavme sa pri tom akú formu si kúpiť.

Vďaka nášmu super systému, ku ktorému sa nejdem vyjadrovať , keď si budete v lekárni pýtať magnézium s najväčšou pravdepodobnosťou  sa dostanete ku forme Oxid. Je to tá najlacnejšia forma a je to najväčší odpad. Využiteľnosť formy oxid je iba 5 % a suplementácia touto formou len prehlbuje problém z jeho nedostatku. Odporúčam sa vyhnúť tejto forme a vždy čítať na zadnej strane aká je v produkte obsiahnutá, či už ide o nejaký komplex minerálov alebo o čisté magnézium.

Účinné formy sú : magnézium citrát, magnézium bisglycinát, magnézium aspartát

Magnézium citrát: využiteľnosť až 90%, jemne energizujúci, lebo sa účastní krebsovho cyklusu.

Dávkovanie:

 • Muži/ženy necvičiaci 2,5g denne (magnézium citrate), 375mg čistého magnézia
 • Muži/ženy cvičiaci 2,5g – 5g denne (magnézium citrate), 750mg čistého magnézia

Doporučujem rozdeliť dávku, ideálne je konzumovať ráno, po tréningu a pred spaním.

V prípade, že sa po konzumácií magnézia vo väčšom množstve dostaví hnačka, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zníženú funkciu tráviacej sústavy.