Verím, že väčšina z vás, ktorí ste sa pustili do čítania týchto riadkov, ste sa už s „rolovaním“ pri svojom tréningu stretli. Pre tých, ktorým je pojem rolovanie niečím úplne novým sa budem snažiť čo najlepšie priblížiť o čo vlastne ide. V krátkosti a veľmi zjednodušene, rolovanie je vlastne váľanie sa po malých valcoch rôznej tvrdosti a veľkosti. Rovnako pri rolovaní využívame rôzne loptičky malé, veľké, „dvojlopty“, takisto rôznej tvrdosti a tvaru. V súčasnosti je na trhu viacero výrobcov týchto pomôcok, no nejde tu o propagáciu výrobku, ale o poukázanie na to, čo nim dosiahneme.
Pojem rolovanie je voľný preklad z anglického slovíčka „rolling“, rovnako sa môžete stretnúť aj s pojmom „myofascial release“, čo znamená „svalovo – fasciálne uvoľnenie“. Nie vždy ide pri „rolovaní“ o uvoľnenie. Tu sa trochu pozastavím. „Rolovaním“ ovplyvňujeme naše svaly a rovnako aj fascie. Pri svaloch asi každý vie, kde sa nachádzajú, ale čo sú to tie fascie? Skúsim priblížiť. Fascia je senzorický orgán, ktorý pracuje nezávisle na svale. Pre predstavu- je to akási drobná sieťka, ktorá spája všetky svaly a orgány a na celom tele vytvára svalovo – fasciálne línie. Nerád by som spadal do veľkej odbornosti, ale veľmi zjednodušene, fascia sa skladá z rôznych buniek, mimobunkového matrixu a tekutiny. Vo fascii sa nachádza veľké množstvo rôznych receptorov. A práve toto všetko dokážeme aj „rolovaním“ ovplyvňovať. Ako už bolo spomenuté, fascia je senzorický orgán, ktorý pracuje, reaguje nezávisle na sval, čo znamená, že na fasciu sa prenáša všetko čo sa s nami deje. Nehovoriac o tom, že celková inaktivita utlmuje správnu funkciu fascie a vedie k zbytočným a bolestivým problémom. Jednoducho, správny pohyb, aktivita a nestresovanie sa je najlepšia prevencia zbytočného a bolestivého problému. Naozaj, vo veľa prípadoch stresu zaradením správneho „rolovania“, navodíme veľmi rýchlo pocit úľavy. Úľava je len jedným z benefitov správneho „rolovania“, rovnako nám napomáha k zlepšeniu metabolizmu v bunkách, zlepšuje cirkuláciu tekutiny, znižuje únavu a potláča bolesti.
Ako na to?
Poznáme rôzne spôsoby „rolovania“. Vždy si treba uvedomiť kedy chceme „rolovanie“ zaradiť. Pred akýmkoľvek výkonom zaraďujeme rýchly spôsob „rolovania“, ide nám o nabudenie, o zvýšenie výkonu, natonizovanie. Zaradením „rolovania“ pred výkonom zlepšíme vnímanie receptorov a v neposlednom rade predchádzame zraneniu. Jedno miesto si môžete prejsť 6 -10x.
Na konci akéhokoľvek výkonu alebo pre uvoľnenie, zaraďujeme takzvané super pomalé „rolovanie“ a to doslova, keďže by malo ísť o prejdenie 1cm za 1min. Bolestivejší proces, ktorý však pomáha k regenerácii, k zlepšovaniu viskoelasticity, uvoľneniu jednotlivých fascií.
Verím, že mojich pár riadkov vám dalo odpoveď na to či je „rolovanie“ zbytočnosť alebo rozumne využitý čas. Za mňa môžem povedať, že na základe všetkých faktov a skúseností iba vrelo odporúčam.