Zranil som sa a čo teraz? Prestať trénovať? Ísť cez bolesť? Toto je dilema, ktorú už riešil určite každý z nás. Zranenie môže byť rôzneho charakteru a preto by bolo vhodné si najprv povedať, aké najčastejšie zranenia nás môžu postihnúť.
Najčastejšie zranenia
- Podvrtnutia a natiahnutia
- Bolesti kolien alebo ramien
- Bolesť chrbtice
- Opuchy svalov
- Zlomeniny
- Vykĺbenia
Zranenia môžu byť akútne alebo chronické.
Pri akútnych zraneniach to najhoršie, čo môžeme spraviť je nechať to tak, že sa to samo spraví. Pokiaľ sa nejedná o vážne zranenia ako zlomeniny alebo vykĺbenia, ktoré si vyžadujú odborný lekársky zásah, môžeme si pomôcť sami.
- Prestať robiť to, pri čom sme sa zranili
- Schladiť miesto poranenia
- Vytvoriť kompresiu v mieste poranenia
- Dostať miesto zranenia vysoko
- Odpočívať
Týmito krokmi vieme zmierniť bolesť, zmenšiť opuch v mieste poranenia a urýchliť uzdravovací proces. Čo nám ešte vie pomôcť a veľmi sa to podceňuje, je mentálne nastavenie. Myslieť pozitívne a veriť, že sa dáme rýchlo do poriadku.
Pri chronických zraneniach je ideálne použiť teplo na miesto poranenia, čím zabezpečíme lepšie prekrvenie a uvoľnenie svalov. Pokiaľ je problém dlhotrvajúci je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.
Som zranený. Môžem trénovať?
Určíte áno, otázka je ale ako? Dajme si príklad. Bolí ma rameno. V prvom rade sa snažíme odstrániť príčinu zranenia. Väčšinou je príčinou svalová nerovnováha v mieste bolesti. Identifikujeme miesto bolesti, zistíme pri akom pohybe nás to bolí. Snažíme sa uvoľniť stuhnuté svaly a posilniť oslabené. Môžeme využiť penový valec alebo strečing, poprípade masáž atď. V tomto procese nám môže pomôcť tréner, ktorý ma skúsenosti s podobnými prípadmi.
Ďalej uvažujeme, čo nám naše zranenie dovoľuje robiť. Pokiaľ nemôžeme robiť tlak nad hlavu, ale môžeme robiť tlak na lavičke, robíme tlak na lavičke. Pokiaľ nemôžeme robiť zhyby, ale môžeme robiť príťahy na TRX, tak robíme. Snažíme sa nájsť vždy alternatívu, pri ktorej nás nič neboli. Nikdy nejdeme cez bolesť.
Pokiaľ nám naše zranenie nedovoľuje zapájať daný segment tela, sústredíme náš tréning na iné segmenty. Bolí nás rameno, tak cvičíme nohy alebo sa zameriame na stred tela. Bolí nás zápästie pri ťažkých tlakoch na lavičke, vyskúšajme ich vymeniť za tlaky jednoručiek s vyšším počtom opakovaní. Využime zranenie, aby sme zapracovali na našich slabinách. Hlavne si neprivoďme ďalšie zranenia, čo sa môže stať, keď začneme viac zaťažovať určitý segment a tým ho preťažíme.
Záverom
Nehľadajme dôvody prečo netrénovať, ale hľadajme spôsoby ako trénovať aj napriek zraneniam. Nezabúdajme, že nič sa nedá urýchliť. Aj proces hojenia zranenia môže trvať dlhšie ako by sme chceli. Treba byť trpezlivý zodpovedne pristupovať k zotavovaciemu procesu.