Aký je skutočný zámer každého jedného z nás, kto sa rozhodne pre akékoľvek cvičenie? Ideme do toho s tým, že chceme mať väčšie svaly, menšiu telesnú hmotnosť, zbaviť sa nejakej bolesti, alebo sa len chceme cítiť jednoducho lepšie? Na margo toho posledného, cítiť sa lepšie, by som rád niečo málo poznamenal. Nech už je dôvod nášho rozhodnutia cvičiť akýkoľvek, skúsme sa nad tým, čo robíme, či chceme robiť, trocha zamyslieť. Vo väčšine prípadov, ak to tak môžem povedať, pri cvičení vídať jedno a to isté. Monotónnosť, jednotvárnosť, či pozabudnutie na variabilitu. S týmito prívlastkami sme sa už spätne stretli, tak sa uberiem iným smerom.
Možno to povedať aj takto, akousi nevedomosťou sa pri cvičení uberáme menej šťastným smerom pri výbere samotných cvikov. Vo väčšine prípadov si vyberáme cviky podľa toho čo vidíme a myslíme si, že ten či onen cvik, nám vyrieši to, kôli čomu sme si prišli zacvičiť. Vo väčšine sa výber cviku uberá jedným a tým istým a to izolovaným cvičením, zameraním sa na bicepsy, tricepsy, stehná, chrbát, prsia a iné svalové partie. A tu nastáva malý kameň úrazu, i keď, opäť sa potvrdzuje staré známe, že neexistuje len čierna a biela. Pretože pokiaľ nám ide primárne o svalový nárast, čiže o svalovú hypertrofiu, izolovaný tréning je neoddeliteľná súčasť celého procesu. Aj keď aj tu, by som rád podotkol, že funkcia nášho tela by mala byť vždy na prvom mieste. Rovnako aj to, že izolované cvičenia vedú k nefunkčnej sile, k naozaj k rozvoju slabých pohybových vzorov, čo sa môže preniesť do oslabenia funkcii svalov v reálnom živote. Slová Alwyna Cosgrovea, uznávaného trénera a lektora, hovoria, že ľudský svalový systém, je obrovská sieť navzájom prepojených svalov. Vidieť ako široký chrbtový sval prebieha v priamej línii do gluteálnych svalov. Telo je vytvorené k funkcii ako jeden veľký celok. Tak potom prečo si sadať a snažiť sa o izolovanie, tohoto úžasného stroja, to čo v skutočnosti robí a nahrádzať to izolovanými cvičeniami? Skúsme si zapamätať, že kulturisti, od ktorých si prevažná väčšina ľudí, berie príklad, využívajú iba izolované cvičenia, hlavne na kozmetické účely, toho vyzerať dobre, väčšie, no v skutočnosti sa nestanú funkčnejší a silnejší.
Možno sa inšpirovať „strongmanmi“ aj keď nie doslova, ale skôr v tom slova zmysle, že vyberať si namiesto bicepsu, tricepsu a iných spomínaných partií, samotné pohybové vzory ako ťahanie, tlačenie, nosenie, dvíhanie, prevaľovanie…Každý z týchto pohybových vzorov dostatočne pripraví naše telo k zvládaniu bežných životných situácii funkčnejšie a bezbolestnejšie. No a v konečnom dôsledku sa ako sprievodný jav môže preukázať aj spomínaný nárast svalovej hmoty. Väčšina z týchto cvičení si vyžaduje celo telové úsilie a práve preto je to veľmi dobrým, funkčným prostriedkom na získanie sily a zlepšenie úrovne kondície. Všetky tieto typy aktivít majú rovnako veľký prínos pri budovaní kondície, čo môže byť ďalším benefitom prečo sa rozhodnúť pre takýto systém trénovania. Skúste si vyskúšať a postupne zaradiť do vášho tréningového procesu niekoľko zaujímavých cvičení a sledovať ako súčasne reagujete na takýto podnet, jednak vašou silou, ale aj vašou funkčnosťou počas riešenia každodenných situácii. Skúste si zaradiť do tréningového procesu cviky ako sú Farmer’s walk, sled pushing a pulling, prevracanie pneumatiky, preťahovanie lana, šplhanie na lane a iné.
Za vyskúšanie nič nedáte, práve naopak, ak môžem za seba povedať, stanete sa určite funkčnejšími, silnejšími, jednoducho budete sa cítiť lepšie!