Článok na túto tému som plánoval napísať oveľa skôr, avšak je to trochu kontroverznejšia téma, preto som to odďaľoval, kým sa dalo. Určite sa o tomto cviku už popísalo mnoho – či už dobrého alebo zlého (teda skôr toho zlého), ja teda zhrniem poznatky niekoľkých renomovaných kondičných trénerov, s ktorými viac menej súhlasím.
Tak sa teda na to pozrime bližšie. Burpee alebo angličák je cvik, ktorý sa vykonáva väčšinou v crossfite a považuje sa za cvik, pri ktorom využívate celé telo. Je využívaný v rámci silového tréningu alebo ako anaeróbne cvičenie.
Začnem teda asi najväčším odporcom angličákov, a tým je určite Michael Boyle. Ten tento cvik dokonca nazval „najhlúpejším cvičením na svete“. (prikladám video)
Pozrime sa na to bližšie. Ako už bolo povedané vo videu, počas vykonania cviku sa v podstate hádžeš na zem, pričom vytváraš nadbytočný stres na zápästie, ktoré sa v tomto prípade bude nachádzať v extenzií. Takisto je to obrovská záťaž na prednú stranu ramien, čo je väčšinou najslabší článok ramena. Angličáky si vyžadujú určitú silu v hornej časti tela, ktorá väčšine ľudí, ktorí tento cvik vykonávajú, chýba. Pokiaľ teda nemáte dostatočnú silu, túto časť cviku budete vykonávať s ohnutými lakťami a asymetrickým postavením ramien. To sa opäť prenáša ako nadmerný stres pre šľachy a väzy v hornej časti tela a môže viesť k zraneniam v oblasti ramien a chrbta. Pri správnom vykonaní by to malo vyzerať ako pri správnom vykonaní kľuku – teda s ramenami rovnomerne a symetricky nad zápästím. Toto nastavenie samozrejme nie je možné udržať pri objeme, v akom sa angličáky vykonávajú a už vôbec nie keď ste nútený vykonať ich čo najrýchlejšie.
Prejdime teda na ďalšiu časť angličákov, pri ktorej je vyššie riziko zranenia a tou je prechod z drepu do podporu. Pri tomto cviku to vidíme neustále- pri dopade nôh na zem prepadne zároveň aj panva a chrbát sa dostáva do hyperextenzie. Pre správne vykonanie tejto časti je takisto veľmi dôležitá sila stredu tela (core), ktorá žiaľ, väčšine cvičencov chýba.
Zástancovia angličákov hovoria, že je to veľmi dobrá kombinácia troch cvikov a to drep, plank a kľuk. Tu sa znovu odvolám na pána Boyla: „Keby som vymyslel nástroj a povedal by som, že je to skutočne dobrá kombinácia píly, kladiva a skrutkovača pričom žiadna z týchto vecí reálne nefunguje, ale je to skutočne dobrá kombinácia, bola by to moja analýza angličákov.“ Preto Vám radšej odporúčam tieto tri cviky vykonávať samostatne a hlavne kontrolovane.
Určite by sme o tomto cviku mohli rozprávať aj dlhšie, no myslím že podstatné veci sú v článku vystihnuté. Za mňa teda angličáky určite NIE.