/
Psychologická príprava v Crossfite

Psychologická príprava v Crossfite

Tak ako pripravujeme svoje telo na to, aby sme boli silnejší, rýchlejší alebo vytrvalostnejší, tak by sme mali pripravovať aj našu myseľ. Či už ide o prípravu na konkrétnu súťaž alebo je to príprava „len na tréning‟. Psychologická príprava by sa dala zhrnúť do nasledujúcich bodov:

  1. Jasné definovanie cieľa

Bez tohto bodu sa len ťažko budeme posúvať vo svojej výkonnosti, psychickej či fyzickej. Mali by sme si položiť základnú otázku a poznať na ňu odpoveď: Prečo robím crossfit?

  1. Neustále pripomínanie si cieľa

Pokiaľ mám pevne v mysli zadefinovaný cieľ, nedostanem sa k pochybnostiam, či ísť trénovať, či venovať tréningu dostatok času, či ísť skôr spať, či ísť na párty a pretancovať celú noc alebo sa vyspať a zregenerovať. Toto však neznamená, že mam trénovať len obrovské objemy tréningu, ale aj zaradiť regeneračný cyklus, odriecť si tréning, keď sa cítim chorý a tým sa vyhnúť zraneniam a pretrénovaniu.

  1. Rozvoj pozitívneho myslenia

Strata sebavedomia a istoty je často spôsobená negatívnym myslením. Moje myšlienky pred zaťažením vedia do značnej miery ovplyvniť môj výkon. Keď budem myslieť na to, že tá činka je príliš ťažká alebo že budem určite posledný, tak sa to aj naplní, pretože si to privolám. Takže moje myšlienky pred súťažou alebo pred konkrétnym workoutom musia byť zamerané na víťazstvo (chcem dosiahnuť lepší čas, chcem trhnúť vyššiu hmotnosť ako naposledy, čiže víťazstvo orientované na seba, nie na ostatných…).

  1. Postupné dosahovanie cieľa

V mysli by som si mal uchovávať predstavu, že svoj cieľ dosiahnem, aj keď sa zdá byť momentálne nereálny. Zároveň sa musím zaoberať tým, čo je v tejto chvíli k dosiahnutiu tohto cieľa najdôležitejšie.

  1. Vyhľadávanie motivujúcich okolností

Niekedy sa stáva, že tréningový proces sa mi zdá náročný, že sa už tak ľahko neposúvam vpred, ako to bolo keď som začínal s crossfitom, že strácam chuť trénovať. Vtedy pomáha, ak vyhľadám motivujúcu okolnosť ako napr. pozriem si finále CF Games, pozriem si prípravu atlétov Regionals, čo všetko museli oni obetovať preto, aby sa dostali tam kde sú teraz. Prihlásim sa na FitCamp WorkShop, kde sa bude preberať téma, ktorá mi pomôže sa posunúť ďalej vo svojej príprave…

  1. Modelovaný tréning

Často sa stáva, že výkon na súťaži a v tréningu sa odlišuje- u niekoho kladne, avšak častejšie záporne, t.j. hmotnosť činky, ktorú trhám na tréningu sa mi zrazu zdá ťažká, nie som si pod ňou istý, začínam mať negatívne myšlienky… Týmto tréningom sa snažíme o čo najidentickejšie navodenie pocitu ako na súťaži a adaptácií na tento pocit. Takže prídem do gymu poriadne sa rozcvičím a odtrénujem aspoň 3-4 workouty (v priebehu 2-3 hodín), najlepšie so svojím sparingom, aby ste sa vedeli navzájom hecovať. WOD-ká by sa mali podobať súťažným (ak neviem zostaviť taký tréning, pozriem si wods z minuloročných alebo predchádzajúcich súťaží).

Na záver by som dal do pozornosti ešte jeden, pre mňa veľmi dôležitý bod:

Všetko, čo robíš, rob naplno, nie na 100%, ale na 110 %. Či už je to finálový wod na súťaži alebo len ľahké prebehnutie sa popri Dunaji (sem si už dosaď čokoľvek na čom pracuješ).